Kutyapszichológia
Írta: Husi1991 - Dátum: June 24 2009 14:07:58
A mai kor állatainak, – kutyáinak, – viselkedésével foglalkozó tudományoknak két csoportja van:

• etológia:amelyik az állatoknak a természetes életterükben tanúsított természetes viselkedését kutatja, illetve ezeknek az eredményeit használja
• állatpszichológia: amelyik az állatoknak laboratóriumi körülmények között végzett kisérletekkel különböző pszichikai reakciót, magatartást határoz meg, választ keresve ezekkel egy-egy állatfaj viselkedésének kialakulására, megváltozására
A múlt évszázad ‘70-es éveitől közismert tény, hogy – különösen a társállatokként tartotta állatfajok esetében, – az ember és állat viszonyában jelentkező problémákat csak akkor lehet igazán eredményesen megoldani, ha az etológiai ismeretek mellett az állatpszichológiai ismeretek is felhasználásra kerülnek.

Nevelési hibák, környezeti ártalmak, tenyésztési hibák, nem a fajnak megfelelő tartási körülmények és megemelkedett stressz hatások miatt egyre több kutya él kiegyensúlyozatlan lényként. Ez az állapot általában különféle viselkedészavarokban, problémás viselkedésekben, állatpszichikai betegségekben mutatkozik meg.
A legnagyobb számban társállatént tartott kutyák esetében a pszichikai okokra visszavezethető viselkedési problémák és zavarok száma és súllyossága évről-évre emelkedik, az ezzel járó stressz és konfliktusok száma ezzel egyenes arányban szintén. Többek között erre az okra vezethető vissza, hogy az állatmenhelyek világszerte tele vannak kutyákkal, amelyeknek a viselkedése meghaladta az emberek tűrőképességeit vagy nem feleltek meg az emberek által támasztott elvárásoknak.

A kutyák pszichikai terápiája során egy szakembernek – a KUTYApszichológusnak, – a közvetítő feladatot kell ellátnia a sok esetben reményét vesztett ember és a problémát jelentő állat között. Megpróbálni semleges szemlélő és tanácsadó maradni és ezzel hozzásegíteni mind a két oldalt egy harmónikusabb együttéléshez.
A végső cél, elősegíteni egy új szintre emelni az ember és kutyája közötti kommunikációt, amely gyakorta egy kölcsönös meg nem értés szintjén van.
Ehhez természetesen ismerni és használni kell a legfrissebb tudományos ismereteket, tréning és terápia módszereket, amelyeket minden esetben optimálisan az adott környezetre és az ember/kutya párosra kell szabni.

A Németországi IBW intézetben elvégzett tanulmányaim és a különböző szakmai továbbképzéseken, kurzusokon való résztvételeimet követően az állat-terapeuta és kutya-tréner tevékenységem középpontjába a kutyák pszichikai problémáinak megoldását helyeztem.