Honnan, hogyan vásároljunk kutyát?
Írta: Husi1991 - Dátum: June 24 2009 15:01:13
Az emberek nagy része azt gondolná, hogy a rég áhított kis négylábú kiválasztása és vásárlása egy egyszerű és gyors folyamat. Pedig egyáltalán nem szabad elsietni a dolgot, bármennyire is nehéz várni és türelmesnek lenni, amikor úgy érezzük, minden nap számít. Megpróbálunk néhány tanácsot adni a leendő gazdáknak, amiket a saját érdekükben fogadjanak meg, hiszen nem mindegy, hogy a kutyus érkezése sok örömet vagy pedig számtalan plusz problémát jelent-e majd.

Mindenekelőtt fontos a szándék, amiért kutyát szeretnénk. Van, akinek mindegy, hogy milyen fajta kutyus kerül hozzá, még az sem számít, hogy fajtatiszta-e, mások ragaszkodnak egy adott fajtához, esetleg tenyésztés céljából veszik, s kiállításokra is hordani szeretnék, megint mások valamilyen munkához szeretnének segítőtársat, ilyenkor szintén nem mindegy a fajta, olyan kutya kell, amelyik maximálisan el tudja látni az adott feladatokat. Például vakvezető kutyának nem igazán alkalmas egy izgága, örökmozgó szetter, vagy nyomozókutyának egy picike tacskó, és vadászkutyának sem egy németjuhász, ami kifejezetten munkakutya.

Alapszabályok:

Vegyük sorra azokat a szempontokat, amik minden kezdő kutyásra érvényesek vásárláskor, akár kennelből, egy neves tenyésztőtől, akár egy menhelyről vagy egy ismerőstől szerzik be a kiskutyát!

Csak olyan személytől vásároljunk kutyát..:

- Aki állatorvosi papírral igazolni tudja, hogy a mamakutyát egy éven belül beoltatta a kötelező védőoltásokkal (veszettség, parvo- és coronavírus, fertőző májgyulladás és leptospirózis ellen), mert ettől függ majd a kiskutya egészségi állapota is.
- Aki biztosította az első hetekben az újszülött kölyökkutyák számára a megfelelő higiéniai körülményeket.
- Aki elvégezte kéthetes korban az első bélféreg elleni kezelést, és ezt megismételte kéthetente.
- Aki beoltatta a kicsiket hathetes korban parvovírus ellen, ha ugyanis ezt elmulasztotta, akkor az a kutyus halálát is okozhatja, akár rögtön a vásárlás után.
- Aki ha utcán, piacon vagy valamilyen vásárban árulja a kölyköket, az árult kutyusai között nincs beteg kölyök (különben elképzelhető, hogy a többiek között is van már megbetegedés, csak még nem jelentkeztek a tünetek).
- Aki következetesen etette az első hetekben a piciket, és ugyanazt a táplálkozást tudjuk biztosítani a kölyöknek, mert ha nem csupán környezetváltozás, de takarmányváltás is éri hirtelen a pár hetes kiskutyát, az szintén a megbetegedéséhez vezethet.

Aki tenyésztőtől vásárol kölyökkutyát:

Ha tenyésztőtől vásárolsz kiskutyát, vedd figyelembe a következőket:

- Fontos, hogy a tenyésztő hordta-e a szülőt tenyészszemlékre, kiállításokra, s ott nem minősítették-e az anyát vagy az apát küllemhibásnak, esetleg problémás idegrendszerűnek.
- Tudja-e a tenyésztő igazolni a szülők diszpláziamentességét (csípőízületi problémáit), mert ez örökletes a közepes- és a nagytermetű kutyáknál, ami később komoly szenvedést okoz az állatnak.
- Feltétlenül legyen túl a kutyus a fültetováláson, s ne legyünk engedékenyek, ha a tenyésztő valamilyen okra hivatkozva később akarja a törzskönyvet átadni.

Minden leendő kutyatulajdonos, aki törzskönyvezett kutyust akar venni, érdeklődjön a kennellel kapcsolatban, az a legszerencsésebb, ha a kennelről vannak információk a MEOE-nél (Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete), ez már csak jót jelenthet. S ha jó információkat kapunk a kölyök őseiről is, akkor annál nagyobb az esély arra, hogy valóban jó vérvonalú kiskutyát vihetünk haza.

A legfontosabb mégis azt gondolom, ha a pici egészséges, életrevaló, és a fent felsorolt feltételeknek megfelel, így nyugodt szívvel válhatunk mi is újdonsült kutyatulajdonosokká! Következő részünkben azt is megtudjuk, mik a teendők, ha már otthonunkban van új kis családtagunk. Tarts velem akkor is!