Milyen egy egészséges kutya?
Írta: Husi1991 - Dátum: June 24 2009 22:50:19
Elsőként vegyük sorra azokat a jeleket, melyek alapján el tudjuk dönteni, hogy kutyusunk egészséges, még akkor is, ha fáradékony vagy rosszkedvű. Bár ezek általában már nem jelenthetnek jót, mert egy egészséges kutya köztudottan élénk és eleven, bármikor kész egy nagy szaladgálásra és persze bármilyen más tevékenységre is.
Nekünk, gazdiknak is bele kell szoknunk a kutyatartásba, de idővel meglátod, már az első jelekből fel fog tűnni neked, hogy a kutyáddal valami nincs rendben. Miután megismerted, hogy milyen az életritmusa, milyen szokásai vannak, akkor a legkisebb eltérést is azonnal észre fogod venni.

A kutyánál még az ébredés is szinte percre pontosan történik, az ő biológiai órájuk pontosabb, mint bármilyen szuper drága karóra. Ezért ha nem kel fel a szokott időben, esetleg nem szívesen játszik, lelassul a mozgása, nincs étvágya vagy bágyadt, akkor bizony muszáj állatorvoshoz fordulni.
Ettől függetlenül nemcsak a kutya viselkedését kell figyelnünk, hanem az egész testét meg kell vizsgálnunk. Vegyük sorra, mik ezek!

A bőr

egy egészséges kutya bőre rugalmas, tiszta, nem bűzös vagy zsíros. A szőrzet fényes, nem hullik, egyenletesen fedi az állat testét. Nincs rajta korpa, seb vagy foltokban szőrhiány. Az egészséges kutya ezért nem is igen vakarózik.

A szem

a kutya szeme normális állapotában fényes, tiszta, nem váladékos, tökéletes látást biztosít.

A fül

a fület kifordítva a bőr rózsaszínű, nincs benne váladék és nincs kellemetlen szaga. Mindkét fül szimmetrikusan lóg (leszámítva, ha születésétől fogva nem tökéletes állású).
Ha a kutyának nincs valamilyen fülbetegsége, akkor nem rázza feltűnően gyakran a fejét, egyedül az a normális, ha alvás után vagy más okból néha megrázza magát.

A száj

érdekes módon a kutyáknak sokkal fehérebb a foguk, mint az emberé. Az ínyük rózsaszín, néha fekete foltos. S ha minden rendben van, nincs erős lerakódás a fog tövében és nem kellemetlen a szájuk szaga.

A mancsok

az egészséges kutya mancsai tiszták és szintén szimmetrikusak. Ellenőrizd rendszeresen, nincs-e a talpon sérülés, a lábujjak között toklász, mert az a bőrbe fúródva nagyon komoly gyulladást okozhat.

A végbéltájék

a kutya végbelének külső része, amit mi is látunk, egészséges kutyánál tiszta, nem gyulladt, nem duzzadt. Nem nyalogatja gyakran a kutya, s nem húzza a fenekét a füvön vagy a szőnyegen, hogy az esetleges viszketést csillapítsa.


A kutya itt felsorolt testrészeit figyelmesen vizsgáljuk meg időnként, s még azt is nézzük meg néha, hogy nem száraz-e az orra, mert az lázra utalhat. Egy egészséges kutya orra hideg és nedves, de vigyázzunk, nem váladékos!
Már tisztában vagyunk vele, hogy mikor van jól kutyusunk, ezért a következő fejezetben arra térek majd ki, melyek egy beteg kutyus esetében a tünetek. Akkor is szeretettel várlak a Kutya-világban!