Kutya Világ
 
 
 
Navigáció
bullet.png Főoldal
bullet.png GyIK
bullet.png Fórum
bullet.png Kapcsolatfelvétel
bullet.png Bannerek
bullet.png Keresés
bullet.png Kutyabetegségek
bullet.png Kutyák négy fal között
bullet.png Kutyavásárlás (Honnan, hogyan..)
bullet.png A kutya etetése
bullet.png Kutyusok (Leírások képekkel)
bullet.png Utazás a kutyával
bullet.png A kutya nevelése
bullet.png A vemhesség, ellés
bullet.png Kutyapszichológia
bullet.png Milyen az egészséges kutya?
bullet.png A kölyökkutyákról
bullet.png Felelős állattartás
Felhasználók
bullet.png Online vendégek: 1

bullet.png Online tagok: 0

bullet.png Regisztráltak: 36
bullet.png Legújabb tag: cocom55
 
Kutyáinkat sem kíméli a fogkő!
 
A kutyák fogain eleinte szabad szemmel szinte nem is látható, baktériumokból álló lágy, úgynevezett plakk jön létre. Később a plakkba ásványi anyagok kerülnek rakódnak le a nyálból, ami eleinte csak a fog elszíneződéséhez, később mészkőszerű lerakódáshoz vezet.


A fogíny alatt lévő fogkő egyrészt mechanikusan irritálja a fogínyt, másrészt kedvező környezetet jelent különféle baktériumok szaporodásához. A baktériumok állandó gyulladást tartanak fenn, és a belőlük felszabaduló toxinok károsítják a szöveteket. A baktériumtoxinok szövetkárosító hatása egyrészt helyileg érvényesül, ami a fog meglazulásához vezethet, másrészt a véráram útján távolabbi szerveket is érinthet (pl. máj). A fogínygyulladás állatoknál is igen fájdalmas, ami súlyos esetben a táplálékfelvétel megtagadásához vezethet. A kutya fogkövessége ellen mit lehet tenni?

A már kialakult fogkövet csak az állatorvos tudja eltávolítani. Ez történhet hagyományos módon vagy ultrahangos készülékkel. Az állatok számára ez egy kellemetlen kezelés, és ezért a legtöbb esetben el kell altatni őket ezekhez a beavatkozásokhoz. Gondolni kell arra is, hogy a fogkövesség elsősorban idősebb kutyák és macskák betegsége, akiknél az altatás már nagyobb kockázattal jár. A fogkő kialakulásában a táplálék összetétele mellett nagy szerepe van az állatok egyedi hajlamának.

Elsősorban kistestű kutyáknál fordul elő egyre gyakrabban, hogy akár már 2-3 éves korukban megjelenik a fogkő a fogaikon. Az ő esetükban különösen nagy jelentősége van a megelőzésnek. Sokat segíthet a rendszeres fogmosás, bár ezt nem mindegyik állat tűri. Kutyáknál még viszonylag egyszerűbben kivitelezhető, mint cicáknál, különösen, ha már kölyökként megszokják. Ennél egyszerűbb és hatásosabb étkezés után erre a célra kifejlesztett rágnivalót adni, ami rendszerint olyan ízletes, hogy jutalomfalatként is adható. Az újabbak már nemcsak mechanikusan tisztítják a fogakat, hanem olyan enzimeket tartalmaznak, amelyek megakadályozzák a fogkő kialakulását (pl. Dentizahn rágószalag kutyáknak vagy Dentizahn rágóhenger macskáknak).

Kutyák részére létezik a Doggyfrice tabletta, ami egy enzimkomplex révén a plakk-képződés okait szünteti meg és így korlátozza a fogkő képződését. A tabletta ízesített, így jutalomfalatként is adható, akár kúraszerűen, akár folyamatosan. Az első három héten érdemes a tablettát naponta adni, majd azt követően elég kétnaponta. Hasonló elven működik az Orozyme oral paszta, ami macskáknak is adható. A pasztát naponta kell közvetlenül az állat szájába juttatni vagy az eleségbe keverni.

Ne feledkezzünk meg azonban a legegyszerűbb dolgokról sem: sokat segít a fogkövesség megelőzésében, ha az állatok rendszeresen rágnak (pl. száraz kenyeret, csontot, nagy darab húsokat). Ez sokak szemében tejesen nyilvánvaló, mégis érdemes talán emlékeztetni rá, hiszen a kutyák és a cicák táplálkozása jelentősen átalakult az utóbbi évtizedekben.
Hozzászólások
Még nem küldtek hozzászólást
Hozzászólás küldése
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
Értékelés
Csak regisztrált tagok értékelhetnek

Jelentkezz be vagy regisztrálj

Még nem értékelték
Bejelentkezés
Felhasználónév

Jelszó



Még nem regisztráltál?
Regisztráció

Elfelejtetted jelszavad?
Új jelszó kérése
Kutya névnap
Falfirka
Üzenet küldéséhez be kell jelentkezni

07/10/2012 19:24
Sziasztok! Olyan kérdésem lenne,hogy milyen oka lehet annak, ha a kutyi farkát minden előzmény nélkül hirtelen maga alá huzza, föleg amikor mindíg csoválja és szépen felfelé kunkorodva lengeti a kis z

29/04/2012 10:46
Szia! Ez attól is függ, hogy nőstény, vagy hím? Nekünk egy nőstényünk volt tegnapig. Ő naponta megevett 6-7 nagy marék tápot.

12/04/2012 22:58
szerintetek egy 10 éves 42 kg.os németjuhásznak hány gramm tápra van szüksége 1 nap ?Amúgy most diétán van ,mert hátsóláb izületi panaszai vannak ,aránylag kevesett mozog és kijöttek rajta fehérje ale

25/09/2011 16:07
Shock Angry Grin
Copyright © 2009 - Eb Világ ©
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

300,947 egyedi látogató